KREATÍV ÍRÁS TANTERV
Általános tudnivalók:
- A tanterv változhat attól függően, hogy az adott csoport vagy személy mi iránt érdeklődik a leginkább. Ezt azért gondolom jónak, mert így nem kell olyan dolgokról tanulnotok, amik valójában nem izgatnak titeket, viszont, mindent megtudhattok arról a témáról, ami iránt érdeklődtök. Ha egy bizonyos téma érdekel titeket (mondjuk a fantasy regények), akkor az is lehetséges, hogy csak arról beszélünk nagyon-nagyon részletesen, és minden mást kihagyunk, de ha minden műnem és műfaj érdekes számotokra, akkor végigmehetünk az egész tanterven szépen. Tényleg csak az érdeklődésetektől függ. :)
- A tanórák 20-30%-a elméleti, 70-80%-a gyakorlati. Az órák elméleti része azt jelenti, hogy kérdezz-felelek stílusban, vagy feladatokkal átvesszük az adott műfaj, stílus jellemzőit nagyon röviden, de kaptok egy bővebb jegyzetet tőlem a későbbiekre, amit felhasználhattok a suliban vagy az írásnál is. Vagyis elméletből csak azokat az alapokat vesszük át, amiket feltétlenül szükséges tudnotok ahhoz, hogy írhassatok az adott műnemben, műfajban. Az órák gyakorlati része azt jelenti, hogy különböző feladatok segítségével megpróbálunk alkotni valamit, amit aztán kielemzünk, kijavítunk, átbeszélünk.
- Minden órán kaptok segédanyagot, feladatokat, amik segíthetnek az iskolában, és amiket később is felhasználhattok az íráshoz.
- Az órákon az írás folyamatának azon részleteit emelem ki, amelyek szerintem, fontosak. Az iskolában vett irodalommal kapcsolatos anyagokon maximum említés szintjén, összefoglalásként futunk át.
- Az órákon kívül, ha valaki akarja, átfutnám, hogy miket írt eddig, és így az órákon javíthatnánk a gyengeségein, és még erősebbé tehetnénk azt, amiben már jó. :)
- Példák az órai feladatokra (ez csak pár példa, hogy lássátok, mire is gondolok pontosan, mikor azt mondom, hogy a gyakorlati feladatokon lesz a hangsúly):
- A regényírás témánál ki kell dolgoznotok egy karaktert. Adok egy általam választott képet egy emberről és megadok néhány tulajdonságot, nektek pedig önéletrajzot, társkereső hirdetést, szerelmes levelet stb. kell írnotok a karakter nevében. Ki kell ezáltal dolgoznotok az élettörténetét, a személyiségét, a külsejét, egyéb jellegzetességeit, ami egy regény írásakor nagyon fontos.
- Ha már megvan az adott karakteretek, mondok különböző szituációkat. Például, valaki beleköt az utcán. Nektek pedig ki kell találnotok, hogy ebben a helyzetben hogyan reagálna a karakteretek. Elfutna, szembeszállna a másikkal, megpróbálná megbeszélni a dolgot, segítséget kérne stb. Ezáltal a karakter áthelyeződik egy cselekményfolyamba, akár csak egy regény esetében. Így ráérezhettek, hogyan kell pontosan tudnia egy írónak, mit tenne a karaktere, és ettől hitelesebben írhattok majd.
- Ezután a karakteretek bőrébe bújva lefolytathatunk egy párbeszédet (ha csoportban vagyunk, akkor egymás karakterével beszélgethettek, ha csak ketten, akkor én is belebújok egy karakter bőrébe), így azt is megtanulhatjátok, hogyan beszéltessetek egy karaktert (pl. az élettörténete alapján van-e akcentusa, milyen kifejezéseket, szavakat használ, van-e valami jellegzetessége annak, ahogyan a mondatait megszerkeszti stb.)
- Végül a karaktert áthelyezhetjük különböző stílusú történetekbe (vámpírsztori, sci-fi, romantikus történet, vicces történet, drámai történet stb.), és megnézhetjük, hogyan változik a karaktere azáltal, hogy a történet stílusa változik.
Természetesen, az órákon megbeszéljük a feladatokat, megnézzük, hogy mit csináltatok jól, min lehetne még javítani. Szeretném, ha az órák nagyon játékosan és érdekesen telnének, így igyekszem minél szórakoztatóbb feladatokat kitalálni, amikből tanulhattok. :)
- Minden órán feltehetitek az időközben bennetek felmerülő kérdéseket.
- Számítsatok arra, hogy adok pár otthoni feladatot is. Nem túl nagy dolgokat (mondjuk, hogy írjatok egy 4 soros verset, vagy találjátok ki egy krimi alaptörténetét), de ezeket szeretném, ha megcsinálnátok rendesen, mert ezekre is építek feladatokat az órákon, hogy még inkább segíthessek abban, hogy megtanuljatok alkotni. :)
- A lenti tantervet nem órákra leosztva fejtettem ki, vagyis a havi 4 órába ez az egész biztosan nem fog beleférni. Az egyéni igényeknek vagy a csoport igényeinek megfelelően fogunk haladni.
1. Költészet:
Elmélet:
- Lírai műfajok és költői képek vizsgálata példák és feladatok alapján (Hozok pár jellemző verset, amik alapján átbeszéljük, hogy mi jellemező egy-egy műfajra, valamint átismételjük a költői képeket. Ezt csak nagyon összefoglaló módon tesszük meg az órán, mivel elvileg az iskolában már tanulnotok kellett ezekről. A leginkább azokra térnénk ki, amiken látom, hogy nem igazán értitek. Annak ellenére, hogy az órán csak átfutunk a témán, kaptok majd tőlem egy bővebb jegyzetet, amit akár az iskolában, akár írásnál fel tudtok majd használni, ha szükséges. :) )
Gyakorlat:
- Miért pont a lírát válasszuk az önkifejezés eszközéül? Mi a célja a verseknek, mit lehet átadni velük az olvasóknak? (Ez úgy vélem, azért fontos, mert vannak olyan emberek, akiket csak bizonyos műnemek, műfajok érdekelnek. Vagyis lényeges, hogy legyen lehetőségetek eldönteni, a lírával, epikával, drámával van-e kedvetek foglalkozni, esetleg mindegyik műnemet kipróbálnátok-e. Na meg persze, azt is el kell tudnunk dönteni, hogy melyik műnemhez van a leginkább tehetségetek, kreativitásotok. Vagyis, meg kell tudnunk, hogy mi számotokra a legjobb önkifejezési forma. :) )
- Stílusgyakorlatok: Milyen stílusban írjunk verset, milyen műfajt válasszunk, hogyan tegyük érdekessé egy olvasó számára?
- Témaválasztás és –kidolgozás: Milyen témákat érdemes lírai formába önteni? Egy témát hányféleképpen lehet feldolgozni?
- Költői képek felhasználása: Milyen módon használhatunk fel hatásosan egy-egy költői képet? Hogyan lehet egy szimbólumot, gondolatot, eszmét érdekesen végigvezetni egy versen?
- Más művészeti ágak felhasználása (ihletszerzés, zene, festészet, szobrászat stb felhasználása): Hogyan ihlethetnek meg más művészeti ágak? Hogyan használhatjuk fel az íráshoz a többi művészeti ágat?
2. Novellaírás:
Elmélet:
- A novella jellegzetességei példák és feladatok alapján (rövid áttekintő arról, hogy mi is pontosan a novella, mik az elvárások, ha valaki novellát ír, milyen típusú novellák léteznek. Jegyzetet erről is kaptok.)
Gyakorlat:
- Miért válasszuk a rövidprózát az önkifejezés eszközéül? Mit lehet átadni egy rövidebb prózai művel? (Ugyanazon okból, mint a líránál…)
- Milyen stílusú novellát írjunk?
- Milyen szereplőket használjunk fel egy novellához? Mennyire fejtsük ki a személyiségüket?
- Milyen fogásokkal, fordulatokkal tudunk egy rövid novellát érdekessé tenni az olvasók számára?
- A novella világát mennyire dolgozzuk ki?
- Hogyan írjunk tanító, vicces, romantikus, melankólikus, megrázó, sokkoló stb. novellát?
- Hogyan válasszunk címet a novellánknak? (A cím nagyon fontos, mert figyelemfelkeltő ereje van. Az olvasó meglát egy címet, és már ettől is függ, hogy elolvassa-e az adott művet, vagy sem.)
- Érdeklődéstől függően tanulhatunk krimi, sci-fi, fantasy, horrornovellákról stb. Ezeket hogyan lehet hatásosan megírni, milyen szereplőket érdemes választani hozzájuk, miben különbözik a nyelvezetük a többi novelláétól…
3. Regényírás:
Elmélet:
- A regény általános jellemzői, típusai (Megint csak nagyon röviden összefoglalva, plusz jegyzettel.)
Gyakorlat:
- Mikor válasszuk a regényt az önkifejezés módszeréül? Mit lehet átadni egy regénnyel az olvasónak?
- Hogyan válasszunk témát? Hogyan válasszunk stílust?
- Hogyan álljunk neki egy regény megírásának? Mi az, amit előre el kell terveznünk, és mi az, ami írás közben alakul csak ki?
- Milyen címet adjunk a regényünknek? Milyen címet adjunk az egyes fejezeteknek?
- Milyen karaktereket érdemes használni a regényírásnál, és a karakterek személyiségét mennyire fejtsük ki?
- A különböző témájú regényeket milyen időben, számban, személyben érdemes írni?
- Milyen eszközökkel lehet elérni, hogy az olvasó ne tudja abbahagyni az olvasást, és mivel lehet hosszabb időn keresztül fenntartani a figyelmet és érdeklődést?
- A cselekményfolyam mennyire legyen bonyolult, kifejtett és összetett?
- Milyen utalásokat, jelzéseket, szimbólumokat rejtsünk el a történetben, hogy még izgalmasabbá tegyük az olvasó számára az olvasást?
- A regény milyen helyszínen játszódjon? Mennyit kell az olvasónak tudnia egy helyszínről?
- A leíró, gondolati és párbeszédes részeket milyen arányban használjuk, hogy ne legyen unalmas a regény?
- Milyen fordulatokat használjunk fel a történetben?
- Minden, amit a függővégekről tudni lehet… :D
4. Színdarab- és forgatókönyv írás:
Elmélet:
- A színdarab/forgatókönyv formai és egyéb követelményei (Röviden összefoglalva, jegyzettel)
Gyakorlat:
- Mikor válasszuk a színdarabot/forgatókönyvet az önkifejezés módszeréül? Mit tudunk átadni ezekkel az olvasóknak?
- Milyen témákat dolgozhatunk fel színdarabként/forgatókönyvként?
- Milyen karaktereket használhatunk fel? Mennyire bontsuk ki a személyiségüket?
- Hogyan fejtsük ki ilyen formában a cselekményszálat? Vagyis, főleg párbeszédekkel, hogyan lehet érdekessé és fordulatossá tenni egy történetet?
- Hogyan válasszunk helyszínt, kellékeket, időt (milyen korban, mennyi idő alatt játszódjon a történet stb.)?
- Hogyan írjunk vígjátékot, tragédiát?
- Érdeklődéstől függően megvizsgálhatjuk, hogyan írjunk különböző stílusú színdarabokat (krimi, történelmi, társadalomkritikai stb.) és forgatókönyveket (krimi, sci-fi, fantasy, horror, történelmi stb.).
PLUSZ DOLGOK, AMIKET MÉG ELMONDHATOK:
- Mi kell ahhoz, hogy író legyen belőled?
- Hogyan érdemes reklámozni magadat, az írásaidat? Vagyis, hogyan hívd fel magadra a figyelmet? :)
- Hogy tartsd meg az olvasók érdeklődését?
- Hogyan tartsd a kapcsolatot az olvasókkal?
- Kikhez érdemes segítségért fordulni, ha író szeretnél lenni?
- Hogyan fogj neki egy nagyobb lélegzetű mű megírásához?
- Hogyan próbálkozhatsz az írásaid kiadatásával?
MÉG PLUSZ DOLGOK, AMIKBEN SEGÍTHETEK:
- Ha van egy jó ötleted, amit meg szeretnél írni, akkor az órák keretében, ha igényed van rá, segíthetek a karakterek, cselekmény kidolgozásában. (Nem megírom helyetted, csak átbeszélhetjük a dolgokat, tanácsot kérhetsz, segíthetek az ötleteimmel stb.)
Hát, a teljesség igénye nélkül ennyire gondoltam egyelőre. Akit érdekel a dolog, azzal bővebben átbeszélem, hogy melyik téma érdekli inkább, és mit vár el az óráktól. :) A jelentkezéseket még mindig a spiritbliss24@gmail.com címen várom. Ne felejtsétek témaként beírni, hogy kreatív írás. :)
Szia! Köszi, hogy ezt leírtad ez igazán sokat segít a döntésben. Lenne azonban még egy kérdésem. Hány éves kortól érdemes jelentkezni? Mert biztos, hogy kell valamennyi háttértudás. Várom válaszod és még1x köszi, hogy leírtad.:)
VálaszTörlésSzerintem, 11-12 éves kortól már lehet jelentkezni. Odafigyelek majd az óratartásnál arra is, hogy ki milyen korú, és milyen háttértudása van, és ha valakinél hiányzik valami alaptudás, akkor azt megtanítom neki. :)
VálaszTörlésÉs érdemes minél korábban elkezdeni az írást, ha valaki hosszú távon szeretne foglalkozni vele akár hobbyból, akár hivatásszerűen. :)
köszi, meggyőztél! Akkor most rajtam a sor, hogy meggyőzzem a szüleim!
VálaszTörlésHajrá, drukkolok! :)
VálaszTörlésSzia Spirit. Anyának elmondtam az ötleted és mi volt rögtön első kérdése: nem vagy-e te is csaló? xD Tipikus anyám kérdés! A munkája miatt nem tud elvonatkoztatni, mert neki olyan ügyfelei vannak, hogy égnek áll a hajam tőlük. Bár végül is mindegy, hogy ő mit mond rólad, mert van spórolt pénzem és simán ki tudom fizetni az óráidat :) Azért ha lesz egy kis ideje még leülök és megtárgyalom vele bővebben + megmutatom amiket leírtál ide. Ha kell bevetem a titkos kártyát is (ma van a névnapom). Nem adom fel könnyen ^^ A tanterv is tetszik, csak velem az a baj, hogy lassan fogalmazok :S Remélem kikupálsz, ha végre tanulhatok tőled x)
VálaszTörlésNem csodálom, hogy anyudnak ez volt az első gondolata. :D Igazából, ha egy vadidegenről lenne szó, én is ezt gondolnám elsőre. :) De ti már, ha nem is személyesen, ismertek engem. :) Ha nagyon bizonytalan lenne, mondd meg neki, hogy nem érné meg nekem azért a pár Ft-ért lejáratni magam, hiszen, akkor nem vennétek meg a könyvemet, mikor megjelenik majd, és nem olvasnátok a ficemet tovább. Amivel mind anyagilag, mind érzelmileg sokkal többet veszítenék, mint amennyit a tanításért kapott pénzzel nyerhetek. :D
VálaszTörlésAranyos, hogy a spórolt pénzedet erre akarod költeni, de előtte tényleg beszélj még anyuddal. :)
Nem gond, ha lassan fogalmazol. :) Az írásnál nem a gyorsaság, hanem a minőség számít. Idővel és gyakorlással a gyorsaságot is lehet növelni. :)
És boldog névnapot! :)
Hali. (:
VálaszTörlésnekem bejön a tanterv ;) én már várom, hogy elkezdődjenek az órák! :D alig bírok magammal. :D nem tudom, este hogy aludtam el :P
Szupi!! Anya rábólintott, szóval most már tényleg biztos :)
VálaszTörlésBár még mindig kételyekben gazdag és azt mondta, ha átvágsz így jártam xD Őt sose fogom tudni átformálni, lehetetlen ember :P
De most tök happy vagyok ^^
Akkor e-mailt írjak, hogy megbeszéljek hova küldjem a pénzt meg ilyesmi?
Mindjárt elkezdek énekelni, annyira fel vagyok dobva (be vagyok rekedve és meg is vagyok fázva, szóval senkinek sem ajánlom, hogy ilyen élményben részesüljön xD)
Delia: Én is várom. Ma már elkezdtem kidolgozni az első óra anyagát. :)
VálaszTörlésTia: Klassz. :D Hát, anyudnak csak úgy lehet majd bebizonyítani, hogy igazat mondok, hogy látja majd, hogy tényleg megtartom az órákat, és látja, hogy tényleg tanulsz belőlük. Akkor majd rájön, hogy megbízható vagyok. :)
Egyébként, volt már ilyen velem. Mikor a nagy nyári tali volt, akkor az egyik olvasómat az anyukája nem akarta elengedni, mert nagyon féltette, és felhívott telefonon, de úgy sem tudtam mivel meggyőzni. Persze, tökéletesen megértem, mert a mai világban vigyázni kell, és érthető, hogy féltette egy idegentől a gyerekét. Én is ezt tettem volna a helyében. :) De a talit is mindenki túlélte, és még élvezték is. :D Szóval, itt is majd utólag tudom csak bebizonyítani, hogy igazat mondok, és nem vagyok csaló. :)
Igen, légyszi, írj egy mailt nekem, amiben megírod, hogy melyik csoportot választottad, és melyik nap, milyen időpontban lenne jó neked az óra. Jah, meg hogy a tanterv alapján van-e valami, ami különösen érdekelne téged. :)
Jaj, és jobbulást!
APEH?
VálaszTörlésMi van velük? :) Nem tudom, hogy mennyi Ft-tól kell adózni, és diákmunka után kell-e (hiszen, ha valaki magántanít, vagy babysitterkedik egyetem mellett, akkor nem adózik, vagy legalább is, nem tudok róla, hogy kéne), de ha túllépem az adózási határt, akkor be lesz vallva nekik. :) De nem hiszem, hogy átlépném, ugyanis csak pár ezer Ft-ot keresek majd, nem több tízezret. :D De szerintem, az ilyesmivel mindenki maga foglalkozik, szóval, a saját adózásommal hadd törődjek én. :)
VálaszTörlésSzia Spirit!
VálaszTörlésNos, adózás...Szerintem menj be az adóhivatalba és kérdezd meg, vagy kérdezz meg egy könyvelőt (ismerőst, aki nem kér a tanácsért pénzt), de szerintem egyszerűen megoldható, hogy teljesen törvényesen "működj", mint oktató (főleg, hogy egyetemi hallgató a státuszod). Nem tudom, hogy van-e olyan összeghatár, ami alatt még nem kell adót fizetni (bevallást készíteni szerintem mindenképpen kell). Szóval kérdezz meg egy könyvelőt, vagy rizikózz, hogy senki sem nyom fel... :-(
Egyébként tetszik a tanítási programod, szerintem meg kellene hirdesd más fórumokon is, mondjuk a g-portálos twilight-os oldalon, ahol az a sok novella és regény van. (viszont akkor már tényleg megnyugtatóbb lenne, ha "törvényesen" csinálnád.)
Sok sikert a vállalkozásodhoz: Orsi
Mindenképpen törvényesen csinálom. :) Utána fogok nézni, hogy kell-e adózni ez után, és mennyit. :) De a neten annyi babysitterkedési és magántanítási hirdetés van, és tuti senki nem adózik utána, úgyhogy nem hiszem, hogy pár ezer Ft után adózni kéne... Az APEH nyomozhatna több tízezer hirdetés után ennyi erővel. :D
VálaszTörlésDe azért mindenképpen utána nézek, mert törvényesen akarom csinálni. :)
Szandi most mondta, hogy ő már megnézte ezt a jogszabályt régebben, mikor neki volt szüksége erre az infóra, és úgy emlékszik, hogy kb. 50000 Ft-tól kell adózni. Amit megközelítőleg sem fogok elérni. :D Szóval, nem kell adóznom. :D Szandi ért az ilyesmihez, szóval, ez tuti. :)
VálaszTörlésDe hát, vicces is lett volna, ha az APEH a pár ezer Ft-ból beszedett volna tőlem pár százat adóként. :D
Szia Spirit. Anyát megkérdeztem erről és ő is azt mondta, hogy minimál bér alatt nem kell (ami valami 70 ezer körül van). És való igaz, hogy akkor elég sok embert meg lehetne bűntetni..
VálaszTörlés+ küldtem e-mailt, a kreatív írással kapcsolatban.
Köszi Tia a megerősítést neked és anyudnak is. :) Olvasom a mailedet, és mindjárt válaszolok. :) Csak gyorsan feltettem az új fejezetet. :D
VálaszTörlésÁááá de jó friss ^^ Asszem eddig tartott a saját regényem írása xDD
VálaszTörlésAnyum is APEHos,és ő is azt mondta hogy teljesen jogtiszta. :)
VálaszTörlésVia
szia :)
VálaszTörlésazt szeretném kérdezni, hogy ha az órádra 2en megyünk e el akk mind a 2nek kéne 500at fizetni??
ez téll fontos... mert nekem anya nem finanszírozza ezt... sajnos... a barátnőm meg azt mondta, hogy ő fizetné... csak én mégsem akarok az ő pénzéből menni... :S
A személyes órára jönnétek? Azt én úgy gondoltam, hogy nem csoportos lenne, és úgy mindenkinek fejenként 500 Ft.
VálaszTörlésDe ha csoportban szeretnétek, mármint, ketten egy időpontban jönni az órára, akkor lehet arról szó, hogy fejenként csak 450 Ft.
Ennél többet sajnálom, de nem tudok tenni. Így is harmadannyiért vállalom az órákat, mint más magántanár. :-/
értem... majd megdumálom vele... de sztem akk csak én meek mert avval zsarol, hogy nem fog velem szóbaálni... nem took mást tenni...
VálaszTörlésSzerintem, ez nagyon jó. :) A jelentkezésről sajnos már lecsúsztam, de majd a következő hónapre megpróbálom megfűzni anyáékat. :) Eddig még egyáltalán nem írtam, csak iskolai fogalmazásokat. Azt mondják, jól írok, bár szerintem nem biztos, hogy kellő tehetségem van a dologhoz. Nemrég felvetődött bennem az az ötlet, hogy elkezdenék egy ficet, ezért jó lenne, ha tanulhatnék. :D Remélem anyáék megengedik, és akkor majd a legközelebbire jelentkeznék. :D Az is lehet, hogy inkább az egyénit választanám, mert úgy talán könnyebb lenne számomra, de ha időhiány van, vagy bármi más, akkor szívesen bevállalok egy csoportosat is. :) Az ötlet szuper, a tenterv is. :D
VálaszTörlésÜdv.: ewoO
Spirit!
VálaszTörlésEngem is erdekelnenek a magan orak.
Lenne par kerdesem! En kulfoldon elek, tehat csak az internetes orak johetnek szoba, viszont munkambol fakadoan nem tudok fix idopontot kijelolni hozza, maximum csak az esti orakban. Ez megoldhato? A masik kerdes a fizetes lenne. PayPal szamlara tudnek e fiztni, mert az en esetemben csak igy lenne megoldhato.
Ezeket a kerdeseket mailben is elkoudltem neked!
Kosznom